Trzebiatów

Trzebiatów to największe, w sąsiedztwie nadmorskich letnisk Rogowo, MrzeżynoPobierowo, miasteczko (nie licząc Kołobrzegu), liczące ponad 10tys. mieszkańców, stanowiące jednocześnie siedzibę gminy. W linii prostej, od morza dzieli je tylko 8km.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XII stulecia, a w stuleciu XIII-tym Trzebiatów otrzymał prawa miejskie.

Trzebiatów nazywany jest miastem czterech kultur - w czterech zabytkowych budowlach sakralnych do dziś odbywają się nabożeństwa czterech różnych wyznań: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i grekokatolickiego.

Co ciekawego można tu zobaczyć?

 

KOŚCIÓŁ MARIACKI (ul. Lipowa 10)

Na szczególną uwagę w tym miejscu, zasługuje pięknie zachowany Kościół Mariacki pochodzący z XIV wieku. Z tarasu umieszczonego na dziewięćdziesięciometrowej wieży można oglądać panoramę miasta i okolic. Najstarszy dzwon tego Sanktuarim pochodzi z końca XIV wieku. Służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego.

RATUSZ I RYNEK STAREGO MIASTA

Odwiedzając Trzebiatów, wręcz obowiązkiem jest zobaczenie Ratusza z początku XVIII wieku, który zdobny jest w wieżę zegarową. Po jego gotyckim, piętnastowiecznym poprzedniku ostały się 3 arkady z zachodniej części budynku. Kolejnym ważnym miejsce jest Rynek Starego Miasta wybudowany w szachownicowym układzie ulic, charakterystycznym dla średniowiecza. Najstarsze kamienice stojące wokół rynku pochodzą z XVI wieku.

CIEKAWE ZABYTKI
  • Kaplica Św. Ducha została wybudowana na przełomie XIV i XVwieku. Służy wiernym wyznania prawosławnego.
  • Kaplica Św. Gertrudy - wybudowano ją w XV wieku w stylu późnogotyckim. Służy wiernym wyznania grekokatolickiego.
  • Kościół Św. Jana Ewangelisty - wybudowany w stylu neogotyckim. Służy wiernym wyznania ewangelicko-augsburskiego.
BASZTA KASZANA

Jest to Okrągła Baszta, która pochodzi z początku XIV wieku, osiąga ona 21 metrów wysokości. Dodatkową atrakcją tego miejsca są więzienne lochy o 4, 7 m wysokości. Ciekawostką jest fakt, że z Okrągłą Basztą Kaszana wiążę się pewna legenda, która głosi, że pewien strażnik pilnujący murów, upuścił misę gorącej kaszy, a ta spadła na głowę jednego z gryficzan, który szykował się do szturmu na Trzebiatów. Prawdopodobnie wypadek ten uratował miasto przed atakiem. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.rogowo.com.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

1 wyświetlenie w 2024r.
Łącznie 143 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0